Skip to content

113 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 25, 2005

Property Information

Block4901
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
55%
Improvement Value:$205,600
45%
Total Assessment$455,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,174-0.6%
2024$10,237+40.1%
2023$7,308-0.4%
2022$7,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7743, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1895