Skip to content

111 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block4901
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
69%
Improvement Value:$114,400
31%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,137-0.6%
2024$8,188+40.1%
2023$5,845-0.4%
2022$5,867+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865