Skip to content

128 Central Ave.Jersey City, NJ 02120

Last Sale Date
Aug 3, 1976

Property Information

Block4901
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description1S-B-GX
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,100
47%
Improvement Value:$172,500
53%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271-0.6%
2024$7,316+40.1%
2023$5,223-0.4%
2022$5,242+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3210, Page 274