Skip to content

115 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Date
Aug 3, 1976

Property Information

Block4901
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
58%
Improvement Value:$148,600
42%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827-0.6%
2024$7,876+40.1%
2023$5,622-0.4%
2022$5,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3210, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1895