Skip to content

175.5 Oakland AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block4906
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
52%
Improvement Value:$195,100
48%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158-0.6%
2024$9,215+40.1%
2023$6,578-0.4%
2022$6,603+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 8743, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1900