Skip to content

1209 Summit Ave.(Unit C0420)Jersey City, NJ 07307

Built 2010

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block501
Lot2
QualifierC0420
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description5S-2C-45U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,743
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$314,900
81%
Total Assessment$389,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,706-0.6%
2024$8,761+40.1%
2023$6,254-0.4%
2022$6,277+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,743DeedBook 9205, Page 568Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8778, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 2010