Skip to content

22 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block504
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
47%
Improvement Value:$242,600
53%
Total Assessment$456,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,191-0.6%
2024$10,255+40.1%
2023$7,321-0.4%
2022$7,348+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 9898, Page 403Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 8908, Page 239Recorded5/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900