Skip to content

105 Oakland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block5704
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-3UFH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,950
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
48%
Improvement Value:$232,800
52%
Total Assessment$447,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,999-0.6%
2024$10,062+40.1%
2023$7,183-0.4%
2022$7,210+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3971, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1965