Skip to content

100 Beacon Ave.(Block 5705 Lot 34)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Date
Aug 3, 1994

Property Information

Block5705
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-17U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$765,000
44%
Improvement Value:$978,400
56%
Total Assessment$1,743,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,930-0.6%
2024$39,174+40.1%
2023$27,964-0.4%
2022$28,069+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4758, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1926