Skip to content

30 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block5902
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
54%
Improvement Value:$176,000
46%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,619-0.6%
2024$8,673+40.1%
2023$6,191-0.4%
2022$6,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 9880, Page 724Recorded2/19/2025

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 7812, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1880