Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1506)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1506
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1282
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
17%
Improvement Value:$395,900
83%
Total Assessment$475,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,627-0.6%
2024$10,693+40.1%
2023$7,633-0.4%
2022$7,662+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,282DeedBook 9926, Page 50Recorded8/29/2025

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 9112, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1961