Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1606)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1606
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1282
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
18%
Improvement Value:$364,800
82%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932-0.6%
2024$9,995+40.1%
2023$7,135-0.4%
2022$7,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 9778, Page 379Recorded10/16/2023

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 9225, Page 575Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5962, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1961