Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C1706)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC1706
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC1282
Description17S-BA-271UHE(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
16%
Improvement Value:$410,000
84%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942-0.6%
2024$11,010+40.1%
2023$7,860-0.4%
2022$7,889-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 9875, Page 440NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/28/2025

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8975, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1961