Skip to content

38 Fleet St.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block6808
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
49%
Improvement Value:$249,900
51%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,939-0.6%
2024$11,008+40.1%
2023$7,858-0.4%
2022$7,887+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5989, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1925