Skip to content

40 Fleet St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block6808
Lot25
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,283
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
18%
Improvement Value:$421,000
86%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+48.6%
2024$7,352
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 9723, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1925