Skip to content

131 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block9403
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,000
61%
Improvement Value:$202,100
39%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614-0.6%
2024$11,687+40.1%
2023$8,342-0.4%
2022$8,374+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,125,000
Sq Ft1,500DeedBook 9848, Page 643Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,500DeedBook 9700, Page 952Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4342, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1905