Skip to content

94 North St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block804
Lot31
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building ClassC0835
Description4S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage835
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$135,000
64%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,689-0.6%
2024$4,719+40.1%
2023$3,368-0.4%
2022$3,381+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft835DeedBook 9827, Page 303NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/10/2024

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 9545, Page 200Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 9472, Page 414Recorded2/14/2020

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 7078, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1930