Skip to content

182 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block1301
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$250,000
57%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,825-0.6%
2024$9,887+40.1%
2023$7,058-0.4%
2022$7,084+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9894, Page 206Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8269, Page 283

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8149, Page 168Recorded3/8/2007

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7984, Page 229Recorded8/29/2006

Property Built

Built

Year Built: 1915