Skip to content

119 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 2009

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block9403
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,813
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,500
31%
Improvement Value:$731,800
69%
Total Assessment$1,060,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,677-0.6%
2024$23,825+40.1%
2023$17,007-0.4%
2022$17,071+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,500,000
Sq Ft4,813DeedBook 9723, Page 950Recorded1/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 7508, Page 322Recorded3/29/2005