Skip to content

129 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 1860

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 22, 1996

Property Information

Block9403
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,500
58%
Improvement Value:$238,000
42%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,650-0.6%
2024$12,729+40.1%
2023$9,087-0.4%
2022$9,121+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4811, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1860