Skip to content

123 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block9403
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,607
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,400
53%
Improvement Value:$244,800
47%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,527-0.6%
2024$11,599+40.1%
2023$8,280-0.4%
2022$8,311+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8896, Page 172

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4570, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1900