Skip to content

101 Bennett AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block137
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
43%
Improvement Value:$60,700
57%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+1.3%
2024$11,254+0.8%
2023$11,167-0.0%
2022$11,172-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 9165, Page 17NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/19/2016

Property Sale

Sale
$161,025
DeedBook 4848, Page 213

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4789, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1910