Skip to content

647-653 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1925
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block181
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
66%
Improvement Value:$30,500
34%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,581+1.3%
2024$9,457+0.8%
2023$9,384-0.0%
2022$9,389-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5052, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 3255, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1925