Skip to content

417 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block199
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM36

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,782
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
35%
Improvement Value:$63,500
65%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+1.3%
2024$9,310+0.8%
2023$9,237-0.0%
2022$9,242-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 9776, Page 172NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5391, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1905