Skip to content

150 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 2007

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Sep 14, 2004

Property Information

Block241
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SBS&2BG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
20%
Improvement Value:$135,400
80%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,091+1.3%
2024$17,858+0.8%
2023$17,720-0.0%
2022$17,728-0.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 7392, Page 246NU CodeGovernment (15)Recorded11/8/2004

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5491, Page 252

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4922, Page 120