Skip to content

102 King StKearny, NJ 07032

Built 1927

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 26, 2012

Property Information

Block241
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1.SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,349
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
25%
Improvement Value:$67,500
75%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+1.3%
2024$9,553+0.8%
2023$9,478-0.0%
2022$9,483-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 8842, Page 172Recorded4/9/2012

Property Sale

Sale
$105,436
DeedBook 5741, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1927