Skip to content

249 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 28, 1994

Property Information

Block241
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM44

Building Details

Building Class17
Description1SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage780
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
38%
Improvement Value:$36,100
62%
Total Assessment$58,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+1.3%
2024$6,129+0.8%
2023$6,081-0.0%
2022$6,084-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4781, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1920