Skip to content

174 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Feb 16, 2007

Property Information

Block246
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,068
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,500
15%
Improvement Value:$79,800
85%
Total Assessment$94,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+1.3%
2024$9,965+0.8%
2023$9,887-0.0%
2022$9,892-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft3,068DeedBook 8136, Page 41NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/21/2007

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,068DeedBook 8019, Page 146Recorded10/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 1915