Skip to content

182 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block246
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
21%
Improvement Value:$65,900
79%
Total Assessment$83,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+1.3%
2024$8,813+0.8%
2023$8,744-0.0%
2022$8,749-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9224, Page 950Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 7650, Page 127Recorded8/31/2005

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4761, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1915