Skip to content

190 Chestnut St

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block246
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
20%
Improvement Value:$69,500
80%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,313+1.3%
2024$9,193+0.8%
2023$9,122-0.0%
2022$9,126-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 9101, Page 498NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/23/2016

Property Sale

Sale
$373,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 7521, Page 71NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/11/2005

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 7213, Page 40NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920