Skip to content

188 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block246
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$79,700
82%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+1.3%
2024$10,271+0.8%
2023$10,191+10.0%
2022$9,263-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 9517, Page 17NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1915