Skip to content

29 Boyd StreetKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block246
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description3SFR
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,201
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
15%
Improvement Value:$93,000
85%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,711+1.3%
2024$11,560+8.8%
2023$10,621-0.0%
2022$10,626-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$509,000

From:

To:

Sq Ft3,201DeedBook 9604, Page 452NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915