Skip to content

15 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$260,500
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block28
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,722
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
22%
Improvement Value:$59,600
78%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+1.3%
2024$8,105+0.8%
2023$8,042-0.0%
2022$8,046-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,500

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 9158, Page 30Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5226, Page 334

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3616, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1905