Skip to content

99 Bergen Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2004

Property Information

Block35
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
19%
Improvement Value:$73,900
81%
Total Assessment$91,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+1.3%
2024$9,658+0.8%
2023$9,583-0.0%
2022$9,588-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5012, Page 125

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4631, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1905