Skip to content

18 Pleasant PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2017

Property Information

Block99
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,559
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
35%
Improvement Value:$62,800
65%
Total Assessment$96,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,330+1.3%
2024$10,197+0.8%
2023$10,118-0.0%
2022$10,123-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925