Skip to content

1536 41st St

North Bergen, NJ 07047

Built 1972

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Apr 27, 1999

Property Information

Block113
Lot317
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
46%
Improvement Value:$99,000
54%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,227+7.3%
2024$3,007-3.1%
2023$3,102+2.1%
2022$3,038+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5430, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1972