Skip to content

3909 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block88
Lot297
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description1S-C-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,677
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
47%
Improvement Value:$221,000
53%
Total Assessment$417,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,287+7.3%
2024$6,790+14.9%
2023$5,912+2.1%
2022$5,789+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921