Skip to content

1223 9th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jun 28, 1990

Property Information

Block16
Lot112
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$364,400
59%
Total Assessment$614,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,734+7.3%
2024$10,002+33.6%
2023$7,486+2.1%
2022$7,331+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4307, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1916