Skip to content

1202 8th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block16
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2S-O-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
45%
Improvement Value:$306,100
55%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,715+7.3%
2024$9,053+40.2%
2023$6,456+2.1%
2022$6,322+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 7054, Page 248NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2003

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4666, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1916