Skip to content

5209 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1943
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block193
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage3,410
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
12%
Improvement Value:$719,400
88%
Total Assessment$817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,280+7.3%
2024$13,307+0.6%
2023$13,222+2.1%
2022$12,949+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4825, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1943