Skip to content

7008 Tonnelle Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block241
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,200
58%
Improvement Value:$154,600
42%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,460+7.3%
2024$6,020+35.9%
2023$4,431+2.1%
2022$4,339+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9670, Page 368Recorded5/28/2022

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft682DeedBook 7927, Page 220Recorded6/21/2006

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft682DeedBook 7407, Page 79NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1921