Skip to content

7501 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block255
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings6
ZoningR1
Sq Footage5,616
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
44%
Improvement Value:$390,000
56%
Total Assessment$696,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,159+7.3%
2024$11,331-29.6%
2023$16,096+2.1%
2022$15,763+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$448,500

From:

To:

DeedBook 7108, Page 344Recorded8/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 1966