Skip to content

1304 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block26
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,098
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
63%
Improvement Value:$109,000
37%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189+7.3%
2024$4,835+10.4%
2023$4,378+2.1%
2022$4,288+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 8701, Page 329NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 1916