Skip to content

241 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Oct 17, 2002

Property Information

Block294
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,157
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
47%
Improvement Value:$368,100
53%
Total Assessment$698,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,196+7.3%
2024$11,365+1.7%
2023$11,179+2.1%
2022$10,948+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911