Skip to content

208 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2012

Property Information

Block295
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
46%
Improvement Value:$384,000
54%
Total Assessment$714,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,474+7.3%
2024$11,624+47.1%
2023$7,902+2.1%
2022$7,738+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911