Skip to content

211 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block295
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage7,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,100
44%
Improvement Value:$659,700
56%
Total Assessment$1,184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,698+7.3%
2024$19,289+27.2%
2023$15,159+7.9%
2022$14,043+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

Sq Ft7,500DeedBook 9724, Page 144Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft7,500DeedBook 9108, Page 670Recorded3/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920