Skip to content

7855 Blvd East(Unit C0810)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Mar 6, 1998

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC0810
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
37%
Improvement Value:$382,900
63%
Total Assessment$608,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+10.2%
2024$9,420-4.8%
2023$9,899+4.7%
2022$9,454+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5260, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1975