Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2110)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 7, 1996

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2110
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,200
39%
Improvement Value:$388,600
61%
Total Assessment$636,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+7.3%
2024$10,367-7.8%
2023$11,249+2.1%
2022$11,017+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5003, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1975