Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2010)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2010
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,400
39%
Improvement Value:$385,400
61%
Total Assessment$631,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,038+7.3%
2024$10,286-4.9%
2023$10,816+2.1%
2022$10,593+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 5653, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1975