Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1610)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2007

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1610
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
39%
Improvement Value:$378,700
61%
Total Assessment$617,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,791+7.3%
2024$10,056-4.1%
2023$10,489+2.1%
2022$10,272+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975